Česko hledá elektrárnu
Česko hledá elektrárnu. Značka: spěchá. Nízkoemisní a stabilní provoz nezávislý na počasí výhodou. Energetika prochází bezprecedentní revolucí, o jejíž konkrétní podobě toho zatím moc nevíme. Jisté je jen to, že to nebude snadné, levné ani rychlé. Jaký mají potenciál a limity moderní technologie? Lze některé elektrárny, které se již úspěšně prosadily na trhu, považovat za samospasitelné? Nebo budeme muset najít vhodnou kombinaci zdrojů?
Vydejte se s moderátorem Janem Paličkou do českých i zahraničních elektráren a udělejte si vlastní názor! A protože neodmyslitelnou součástí každé epizody jsou ankety, můžete ho rovnou konfrontovat s názory lidí na ulici.
Poslouchejte na podcastových platformách
6. prosince 2023
Offshore větrníky v Severním moři. Nikomu nevadí, vyrábějí více a pečuje o ně sám Poseidon!
Když se hádáte v hospodě o tom, který energetický zdroj je nejčistší, větrné elektrárny na moři dost často padnou na stůl jako poslední rozhodující trumf. Nacházejí se mnoho kilometrů od nejbližší zástavby, s rybami se kamarádí, protože jim poskytují úkryt před rybáři, a roční využití instalovaného výkonu dosahuje famózních 50 %! Přesto zájem o aukce na výstavbu nových větrných parků po celém světě upadá, a to kvůli rostoucím investičním nákladům.
Vítejte na farmě Horns Rev 2 v Severním moři, kde jsme pro vás natáčeli naprosto exkluzivně předposlední reportáž řady ON TOUR Česko hledá elektrárnu. Až do poslední chvíle jsme netušili, zda nás vezmou přímo k vrtulím, protože při silnějším větru (který zde vane poměrně pravidelně) to možné není. Nakonec jsme měli štěstí, a tak si můžete opět vychutnat spoustu unikátních dronových záběrů. A pozor! Podíváme se i na servisní platformu, na níž nocují technici při pravidelných opravách turbín a dalších technických zařízení.
Jaká je budoucnost offshore větrné energetiky v Severním moři? Nemůže mít přeci jen tak obrovské množství větrníků dopad na proudění větru? Umí Karel plavat? A kdy a kde vznikne první česká offshore farma?