31. března 2025
Průzkum ukazuje, že Češi chtějí stavět – většina dotazovaných (minimálně 75 %) souhlasí s výstavbou většiny typů velkých staveb (s výjimkou logistických center, skladů, hotelů a kongresových center, kde je podpora o něco nižší). Nejvíce lidí podporuje výstavbu zdravotnických zařízení a bytů (po 87 %) a vzdělávacích institucí (85 %). Silnou podporu má také výstavba dopravních infrastrukturních projektů – dálnice, silnice a obchvaty mají podporu 83 % obyvatelstva a železniční tratě s koridory 80 %. „Češi si uvědomují, že pro rozvoj Česka je nutné stavět. Dokonce 68 % dotázaných považuje konstrukci větších stavebních projektů za příliš pomalou a dle jejich názoru je právě to největší brzda v rozvoji naší společnosti a ekonomiky,“ říká Petr Bartoň, ekonom z platformy Datarun.
Podpora výstavby však slábne s tím, jak se vybrané typy velkých staveb přibližují našim domovům. Zde se v průzkumu naplno projevuje tzv. NIMBY efekt (Not In My Back Yard, česky Ne na mém dvorku). Většina respondentů se staví negativně k výstavbě poblíž svého bydliště. Největší odpor vzbuzuje blízká výstavba továren, průmyslových hal, logistických center, skladů, hotelů, kongresových center, čerpacích stanic, železničních koridorů, administrativních budov, obchodních center a dopravní infrastruktury. Realizaci těchto projektů blízko bydliště podporuje méně než 25 % Čechů. Naopak nejmenší odpor vzbuzuje výstavba vzdělávacích a zdravotnických zařízení, kterou by ve svém okolí akceptovala víc než 50 % dotázaných.
„Nutnost realizovat velké stavební projekty si uvědomuje většina obyvatelstva. Skoro všichni chtějí dobrou dopravní infrastrukturu, nemocnice, školy, ale i průmyslové stavby. Téměř každý vám odsouhlasí, že potřebujeme transformaci průmyslu, aby Česko zůstalo konkurenceschopné. Když však někdo přijde s reálným a perspektivním projektem v konkrétní lokalitě, nastává problém. Ukázkovým příkladem byla gigafactory v Líních. Projekt sice splňoval to, co stát potřebuje a lidé v obecné rovině chtějí, místní se ale postavili na odpor. Protesty několika z nich zmařily výstavbu průmyslové haly, která by nebyla pouhou montovnou. Tento mindset však bohužel vede k tomu, že se u nás nepostaví téměř nic nebo se výstavba nepřiměřeně prodlouží. To není dobrou zprávou pro Česko, a to zejména v situaci, kdy mluvíme o nutnosti transformace průmyslu,“ říká Adriana Krnáčová, vedoucí projektu DeNIMBYzace Česka na platformě Datarun.
„Průzkum potvrdil, že lidé další stavební rozvoj ve svém okolí chtějí tím více, čím více z něho mají přímý užitek (nemocnice, školy, kulturní centra). To jsou užitky ,zjevné'. Role ekonomů je vysvětlit, že i problematičtější projekty přinesou místním užitek nepřímo: dálnice, železnice či kanceláře (továrny 21. století) zvyšují prosperitu celé oblasti, a tedy i jejich,“ doplňuje Petr Bartoň.
Výzkum se věnoval také nedostupnému bydlení, z nějž se nejspíš stane jedno z hlavních témat nadcházejících voleb.
„Nejchroničtější problém po celém Česku je bránění další výstavbě bytů tam, kde lidé chtějí bydlet – tedy v blízkosti dalších bytů. Průzkum zjistil, že NIMBY efekt se projevil u 43 % respondentů. Jen o trochu více dotázaných (44 %) uvedlo, že by jim další bytová výstavba v jejich okolí nevadila. V porovnání s jinými typy velkých staveb se sice jedná o menší výskyt NIMBY efektu, přesto z hlediska všeobecného povědomí o nedostatku dostupného bydlení se jedná o značně vysoké číslo,“ komentuje výsledky Petr Bartoň.
Při výstavbě mají respondenti největší obavy ze změny charakteru okolí (79 %) a negativních vlivů na životní prostředí (78 %). Velmi silná je také nedůvěra vůči institucím a developerům – 75 % respondentů se obává, že nedostanou kompletní a pravdivé informace. Obavy vzbuzuje i samotná fáze výstavby, která je spojena s hlukem, prachem, zvýšeným provozem a dalšími nepříjemnostmi. Tyto praktické problémy vadí více než polovině dotázaných (61 %). Téměř třetina lidí (28 %) se rovněž obává poklesu hodnoty své nemovitosti.
Veřejný názor může být pozitivně ovlivněn přínosy, které developer nabídne v dané lokalitě. Největší podporu mají stavby, které přispívají k rozvoji infrastruktury (88 %), občanské vybavenosti (80 %), rozšíření bytového fondu (78 %), zlepšení veřejného prostoru (78 %) nebo vytvoření nových pracovních míst (70 %). Souhlas s výstavbou roste také v případě, že veřejnost má přístup k informacím o projektu a možnost diskutovat s developerem (84 %).
„V dnešní době prakticky všichni developeři chápou, že pro výstavbu velkých stavebních projektů musí své záměry aktivně komunikovat s veřejností. Historicky byla absence komunikace jedním z důvodů, proč některé kvalitní projekty nebyly realizovány. Různé zájmové skupiny využily informačního vakua a šířily různé informace, které se kolikrát nezakládaly na pravdě nebo byly zavádějící. Fámy se šíří rychle a mohou mít fatální dopad na daný projekt. Téměř standardem je dnes i větší zapojení developera do celkového rozvoje dané lokality, ve které hodlá stavět. Do okolí tak přináší nejenom pozitiva ze samotného stavby, ale také další bonusy plynoucí z požadavků samosprávy či přímo místních obyvatel. Ne vždy to však stačí a projekt může ve finále zablokovat prakticky marginální menšina místních či zájmová skupina,“ uzavírá Adriana Krnáčová.

Zdroj: STEM/MARK

Zdroj: STEM/MARK

Zdroj: STEM/MARK

Zdroj: STEM/MARK
O Datarunu:
Datarun.cz je mediální platforma, která přináší multimediální obsah zaměřený na aktuální dění doma i ve světě. Přináší pravidelné podcasty, newslettery, datové analýzy a studie, ve kterých se věnuje nejen žhavým novinkám a analýzám, ale také inspirativním rozhovorům s odborníky z různých oblastí. Obsah Datarunu není jen o zprávách – je to prostor pro hlubokou reflexi, vzdělání a obohacení každodenního života. Projekty pokrývají širokou škálu témat od politiky, ekonomiky, vzdělání, společenských otázek, energetiky, sportu, medicíny až po lifestyle. Cílem Datarunu je oslovit kvalitní cílovou skupinu čtenářů a posluchačů, kteří hledají hluboké porozumění a analytický pohled na klíčové otázky a události dnešní doby.
Kontakt pro média:
Anna Vacková, mail: anna.vackova@datarun.cz