21. února 2025
Mediální platforma Datarun představuje projekt DeNIMBYzace Česka. Jeho cílem je odhalit nejvýznamnější problémy, které brzdí výstavbu v České republice, a navrhnout způsoby, jak je zmírnit či eliminovat. Projekt povede bývalá primátorka Prahy Adriana Krnáčová.
DeNIMBYzace Česka reaguje na dlouhodobý stav. Navzdory dílčím pokrokům v oblasti dálniční infrastruktury výstavba v Česku obecně stále vázne, a to jak v oblasti velkých veřejných projektů, tak soukromých investic. Česko se stále potýká nejenom se složitými a zdlouhavými povolovacími procesy či nepovedenou digitalizací, ale také tzv. NIMBY efektem („Not In My Backyard“, v překladu „ne na mém dvorku“).
„Odpor vůči výstavbě je sice do značné míry přirozený a možnost vznést proti ní připomínky lze vnímat jako znak vyspělé demokracie, ovšem momentální podoba právního systému a byrokracie v praxi umožňuje i účelově blokovat daný projekt donekonečna. Problematika za roky narostla do takových rozměrů, v nichž nejde o občasné jevy, ale o systematickou činnost vedoucí k poškozování ekonomické konkurenceschopnosti země,“ říká Adriana Krnáčová, vedoucí projektu DeNIMBYzace Česka.
„Dostali jsme se do stádia, kdy parciální zájmy jednotlivců a aktivistických skupin financovaných našim státem negativně ovlivňují rozvoj měst a brzdí hospodářský růst země. Nyní je potřeba diagnostikovat všechny podstatné příčiny a zároveň stanovit opatření, jimiž uvedeme tento značně vychýlený stav opět do normálu. Stavebnictví tvoří 8 % HDP, kvůli nepovedené digitalizaci a zákonům, které umožňují bezbřehé blokování staveb, vznikají ztráty, které se počítají v miliardách. Už si nemůžeme dovolit dál nečinně tolerovat tento řízený úpadek,“ dodává.
Jedním ze symbolů současného nepříznivého stavu je právě NIMBY efekt, tedy situace, kdy veřejně prospěšný projekt čelí odporu ze strany místních zájmových skupin. „Týká se to nejenom nové bytové výstavby, ale také dopravní infrastruktury, a to silniční, železniční, dokonce i té letecké. NIMBY efektem je samozřejmě postižený i klíčový sektor naší ekonomiky – průmysl. Postavit či rozšířit průmyslovou zónu v Česku je téměř nadlidský úkol. V souvislosti s dekarbonizací energetiky jsme jako stát tlačeni do rozvoje obnovitelných zdrojů. To je sice hezké, ale jak jsme schopni přechod od uhlí realizovat, když se tu přes odpor nedaří stavět prakticky žádné větrné elektrárny a dostatečné množství solárních parků? NIMBY v Česku dosahuje už tak absurdních rovin, že se konají referenda proti výstavbě školní budovy či domova pro seniory, kde hlavním argumentem proti výstavbě bylo, že bude moc blízko základní škole,“ popisuje úskalí NIMBY efektu Adriana Krnáčová.
Prvním důležitým výstupem projektu bude odborná analýza identifikující nejzásadnější překážky stavebního povolování, které mají dopad na všechny zúčastněné subjekty – od developerů přes veřejnou správu až po koncové vlastníky.
O Datarunu:
Datarun.cz je mediální platforma, která přináší multimediální obsah zaměřený na aktuální dění doma i ve světě. Přináší pravidelné podcasty, newslettery, datové analýzy a studie, ve kterých se věnuje nejen žhavým novinkám a analýzám, ale také inspirativním rozhovorům s odborníky z různých oblastí. Obsah Datarunu není jen o zprávách – je to prostor pro hlubokou reflexi, vzdělání a obohacení každodenního života. Projekty pokrývají širokou škálu témat od politiky, ekonomiky, vzdělání, společenských otázek, energetiky, sportu, medicíny až po lifestyle. Cílem Datarunu je oslovit kvalitní cílovou skupinu čtenářů a posluchačů, kteří hledají hluboké porozumění a analytický pohled na klíčové otázky a události dnešní doby.