Padouch, nebo hrdina?
Řídí vaše životy i celou planety. Jedni žijí s kočkami a psy, druzí oplývají milenkami a milenci. Vládnou a pletichaří, odpůrce zesměšňují a zavírají do vězení. Pro některé se hodí slovo diktátor, další stoupají vzhůru skrze parlament a dohody s mocnými. Tento podcast vypráví příběhy světových lídrů, diktátorů a magnátů. Sleduje je od dětství až k hrobu. Jsou to jen Padouši, nebo i Hrdinové? Ptají se Pavlína Wolfová a Pawluscha Novotný.
Padouch, nebo hrdina? #42- Che Guevara: Zaživa komunista s rukama od krve, po smrti revoluční světec
19. dubna 2024
Odmala trpěl těžkým astmatem a vyrostl v bohémské rodině, kde bývalo více knih než zdravého jídla. V dětství nechodil do školy a učil s matkou, díky níž hltal literaturu. Vystudoval medicínu a proslul laxním přístupem k hygieně. Když se v Mexiku přidal ke kubánským revolucionářům, byl už na rozdíl od nich přesvědčeným komunistou. Během povstání nařídil vraždit oponenty a při projevu na půdě OSN obhajoval popravy. Jako šéf centrální banky v Havaně podepisoval bankovky přezdívkou “Che” a později se nepohodl se sovětskými aparátčíky. V Africe i Latinské Americe se neúspěšně pokusil zažehnout ozbrojené vzpoury. Jeho globálně proslulá fotka se stala symbolem odporu vůči establishmentu i marketingovým tahákem. Po smrti se proměnil v revolučního světce, kterého vzývají mladí rebelové i bolivijští venkované.
Toto je příběh Ernesta Guevary, argentinského lékaře a amatérského ekonoma, který žil jako fanatický komunista a přežil smrt jako zbožštělý bojovník za sociální spravedlnost.
Celou epizodu podcastu Padouch, nebo hrdina najdeš na platformách Herohero, Patreon, nebo Gazetisto 😁.