Praha, 4. 9. 2024
Průměrný schodek současné vlády je reálně buď o 43, nebo o 47 % nižší než té minulé. Podle toho, které vládě přisoudíme rozpočet 2022. Je potřeba zohlednit inflaci.
První část tiskové zprávy vysvětluje, proč je v současné debatě o rozpočtových schodcích potřeba začít používat reálné veličiny (nikoli “nominální”).
Druhá část ukazuje, jak velké v reálném vyjádření schodky byly, jsou a mají v budoucnu být. Uvádí také základní srovnání (podle zodpovědných vlád). S ním by měli být politici obou táborů konfrontováni.
1) Má-li se vést debata nad schodky státního rozpočtu věcně, je třeba používat reálná čísla.
- Vysoká inflace je již téměř dva roky zažehnána. A neprávem se na ni zapomíná. Připomíná se jen, když někdo chce odůvodnit vyšší platby od státu, které mu mají vynahradit minulou vysokou inflaci.
- Když se však dnes debatuje o výši schodků a která vláda je měla vyšší, na efekt inflace na korunové údaje se zapomíná. Jestliže předkladatel rozpočtu neudává reálné hodnoty schodků, pouze korunové, musí to za něj udělat ekonomové.
- Kolik by měl být optimálně schodek, je samozřejmě otázka politická. Záleží, co jím chtějí kteří politici způsobit. Ekonomové mohou pouze říci: „Pokud bude schodek X, bude to znamenat Y. Vaše volba.“ K tomu je ale potřeba používat reálná, nikoli minulou inflací zkreslená data o velikosti schodku.
Datarun nemá názor, jestli je navrhovaný schodek na příští rok příliš velký nebo příliš malý. Nestraní ani vládním ani opozičním stranám. Datarun jen apeluje na politiky (a média), aby o schodku (horkém tématu nadcházejícího podzimu) debatovali na základě reálných, nikoli nominálních veličin. (Jinak je to jako tvrdit, že v USA je tepleji než v Evropě, protože teplotu měří ve Fahrenheitech namísto Celsiů.)
2) Schodky českých rozpočtů od covidu v reálném vyjádření
Následující graf udává běžně udávané hodnoty schodků v letech 2020-2025 (šedě), a reálné vyjádření těchto schodků v „koruně stabilní hodnoty“ (červeně; zde v korunách roku 2020.)
Jinými slovy: Navrhovaný schodek 231 mld. nelze přímo srovnávat se schodkem 367 mld. v roce 2020. Oba schodky jsou vyjádřeny ve (výrazně) odlišných korunách. V tehdejší hodnotě peněz má být schodek příští rok 167 mld. Tedy schodek má být nižší nikoli o 37 %, nýbrž o 55 %. (Tedy má být méně než poloviční.)
Co lze dále z grafu vyčíst:
Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje, která vláda svými schodky více zadlužila tuto zemi. Pro odpověď je důležité rozhodnout, které vládě přiřknout odpovědnost za schodek roku 2022. (Nový premiér se ujal vlády 28. listopadu 2021 a schopnost jeho vlády ovlivnit narychlo rozpočet na následující rok byla omezená.)
Pokud prohlásíme 2022 za dílo předchozí vlády, pak, v miliardách korun roku 2020:
- Součet schodků činí 1072 minulé vlády, 572 současné vlády. Tedy celkově o 47 % méně.
- (Obě vlády mají shodně po třech schodcích).
- Průměrný schodek za minulé vlády byl 357, současné 191. Tedy o 47 % nižší.
Pokud prohlásíme 2022 za dílo současné vlády, pak, v miliardách korun roku 2020:
- Součet schodků činí 771 minulé vlády, 873 současné vlády. Tedy celkově o 13 % více.
- (Současné vládě se započítává dvojnásobný počet schodků než minulé).
- Průměrný schodek za minulé vlády byl 386, současné 218. Tedy o 43 % nižší.
Srovnání průměrných reálných schodků je tak poměrně robustní vůči volbě, zda rok 2022 připíšeme minulé či současné vládě. Pokud za 2022 může minulá vláda, tak ta současná snížila reálné schodky v průměru o 47 %. Pokud za 2022 může ta současná, tak o 43 %.
Petr Bartoň, hlavní ekonom Datarun
608 875 999