Soirée

Soirée

Talkshow spisovatelky Báry Nesvadbové, která si zve významné představitele společnosti, vědy i politiky. Stejně jako ve svých knihách Bára v otázkách pátrá po motivaci, inspiraci a životních poučeních jednotlivých hostů.

Poslouchejte na podcastových platformách

  • Preview of Čas se žene jako zběsilý. Poznamenalo nás 11. září, říká historik Martin Kovář.
    Vnímání času se historikovi Martinu Kovářovi změnilo až po narození syna. Od té doby má pocit, že se žene jako zběsilý, přiznal Báře Nesvadbové. Které historické milníky nejvíce ovlivnily jeho generaci? Martin Kovář mluví o přelomu v roce 1989, o 11. září, o své lásce k ruské literatuře nebo o tom, jak naivní je představa, že naši spojenci, hlavně Američané, kteří se zaručili za evropskou bezpečnost, se o nás budou starat stále znovu a donekonečna. V dnešní epizodě podcastu Soirée.
  • Preview of Sociální sítě nás nutí se vylepšovat, nemáme se rádi, říká psychiatr Jiří Horáček
    Řada onemocnění souvisí se stresem a s přístupem nás samotných k sobě, říká v podcastu Soirée profesor psychiatrie Jiří Horáček. Varuje, že se lidé dnes často vnímají prostřednictvím očí ostatních lidí, kterým se prezentují na sociálních sítích. A dodává, že snaha být úspěšný v digitálním světě vede ke zpovrchnění, které má nakonec negativní dopady jak na sebeobraz, tak na psychické příznaky. Jiří Horáček byl hostem Bára Nesvadbové. Podcast Soirée najdete i na podcastových platformách, nebo YouTube kanále Datarun.
  • Preview of Bez podpory rodiny bych nebyla profesorkou, stálo mě to 22 let, říká Hana Staňková
    Děkanka Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské-Technické univerzity v Ostravě Hana Staňková je absolutním důkazem toho, že se kariéra a mateřství skloubit dá. I když jak sama přiznává, bez podpory z rodiny by se nestala ani děkankou, ani docentkou a později profesorkou. V rozhovoru s Bárou Nesvadbovou přiznává, že své profesorské řízení prodělávala v době, kdy měli v rodině velké problémy. „Asi mě to hnalo dopředu. Potřebovala jsem vypnout hlavu a zabývat se něčím úplně jiným,“ říká v dnešní epizodě podcastu Soirée. Podcast Soirée najdete i na podcastových platformách, nebo YouTube kanále Datarun.
  • Preview of Transplantační medicína je hrozně vděčný obor, říká Jiří Froněk
    Málokterý lékař v Praze má pověst jako Jiří Froněk. Třeba fyzioterapeut Pavel Kolář o přednostovi kliniky transplantační chirurgie IKEM říká, že je to jediný člověk, od kterého by se nechal operovat. Proč se Jiří Froněk rozhodl stát se lékařem? A jak vnímá hranice etiky v medicíně? Jiří Froněk byl dalším hostem Báry Nesvadbové v podcastu Soirée. Podcast Soirée najdete i na podcastových platformách, nebo YouTube kanále Datarun.
  • Preview of Lenka Bradáčová: Věřím v dobro. Lidé se špatní nerodí, teprve se špatnými stávají
    Přestože si Bára Nesvadbová moc přála, aby se Lenka Bradáčová stala prezidentkou republiky, vrchní státní zástupkyně jí toto přání zatím nesplní. „Zatím jsem si to nerozmyslela. Já vidím pořád zatím svou cestu ve státním zastupitelství, ale myslím, že nikdy se nedá říkat nikdy,“ řekla Báře v podcastu Soirée. Jak se ve své praxi vyrovnává s otázkami dobra a zla? A proč je přesvědčena, že se lidé špatnými nerodí, ale stávají? I o tom byla řeč v rozhovoru Báry Nesvadbové s Lenkou Bradáčovou. Podcast Soirée najdete i na podcastových platformách, nebo YouTube kanále Datarun.
  • Preview of Tomáš Kvapilík: Jak na cestě k sebepoznání zaklepat na ty správné dveře
    Pro někoho jsou dveře sebepoznání otevřené, u jiných je na ně třeba opatrně zaklepat. Někdo je dobře napojen na své tělo, ale už si tolik nerozumí ve vztazích, u jiného to může být právě naopak, říká psychoterapeut Tomáš Kvapilík. Jak poznat tu správnou cestu k sebedůvěře a sebepřijetí, i o tom byla řeč v podcastu Soirée. Autor knihy Mozaika duše byl dalším hostem Báry Nesvadbové. Podcast Soirée najdete i na podcastových platformách, nebo YouTube kanále Datarun.
  • Proč jsme vůči sobě enormně kritičtí a neumíme se dost pochválit? Který český politik se této charakteristice naopak zcela vymyká? A jak ničemné sebehodnocení souvisí s tím, jaká zažíváme zklamání v nenaplněných vztazích? „Když já budu hodný, tak ty na mě budeš taky hodná. A ono se tak neděje, takže tam přichází to zklamání,“ říká psychiatr a publicista Radkin Honzák, který byl hostem Báry Nesvadbové v další epizodě podcastu Soirée. Podcast Soirée najdete i na podcastových platformách, nebo YouTube kanále Datarun.
  • Marek Orko Vácha není jen kněz a teolog, ale také molekulární biolog, pedagog a skaut. Ostatně jeho přezdívka Orko je právě skautská a znamená Orlí oko. Říká, že tématy dnešní doby jsou odpuštění, mír, komunikace a pravdivost. „Máme Ukrajinu, máme svatou zemi, my jsme tady měli 21. prosinec a v současné chvíli máme tu situaci na Slovensku. Já mám pocit, jako by ta zemská kůra v té Evropě se takhle třásla, občas to vybuchne nějakou tou sopkou…,“ říká. Marek Vácha byl hostem Báry Nesvadbové v podcastu Soirée.
  • První Češka, která stanula na třech nejvyšších horách planety. Letos jako první přidala i Annapurnu. Kde bere Klára Kolouchová energii? „Já jsem se s tím asi narodila, to už tam někde je a bublá to,“ říká. Jak nebezpečný je Himálaj pro ženu? Jak náročné je skloubit lezení a dlouhé expedice s rodinou? A proč letošní výstup na Annapurnu obrečela? S Klárou Kolouchovou si povídala Bára Nesvadbová v podcastu Soirée.
  • Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn byl ve středu jmenován novým vládním koordinátorem strategické komunikace. Možná i proto se jeho rozhovor s Bárou Nesvadbovou hodně točil kolem otázek války a míru. „Moderní konflikt je vůbec ta nejhorší událost, jaká se může v lidské společnosti stát. Z hlediska dopadů na společnost nic horšího než válka není, dokonce i přírodní katastrofy nezpůsobují takové následky,“ říká. Mír je podle něho hezká věc, nicméně požadavky, aby se oběť přestala bránit, považuje za morálně zvrhlé. Otakar Foltýn byl hostem dnešní epizody podcastu Soirée.
  • Dobrý člověk a muž, který mě nikdy nenechal na holičkách. Tak popisuje Bára Nesvadbová svého dnešního hosta, známého českého porodníka a anesteziologa Antonína Pařízka. V nejnovějším díle Soirée došlo i na netradiční otázky, třeba jaký zvláštní rituál týkající se párku s hořčicí mají lékaři v „jeho“ porodnici U Apolináře. A jak to bylo s jeho slavným výrokem, že při porodu pozná charakter ženy a umí vnímat soužití s jejím mužem? Patří čeští porodníci mezi světovou špičku? Poslechněte si celou epizodu.
  • Do dnešního Soirée Báry Nesvadbové přijal pozvání egyptolog Miroslav Bárta, řeč tak přirozeně směřovala k tématu civilizací, jejich vývoje a zániku. Často můžeme slýchat spekulace, že dnešní západní civilizace se už se možná nachází v jistém období úpadku. Ale je tomu skutečně tak? „Dnes už lidé dobře chápou, co to znamená mít energii, nebo ji nemít. Buď rostete, nebo upadáte,“ vysvětluje Bárta. Jedním z největších dnešních problémů je podle něj otázka, jak lépe zacházet s přemírou informací, která se na nás valí od okamžiku probuzení až do chvíle, kdy opět uleháme ke spánku. V čem jsme odlišní od dávných generací? Proč dnes chybí společnostem skuteční lídři? Kdo by se jako první dokázal dobře domluvit s Archimédem? Co lidem vzaly sociální sítě? Poslechněte si celou epizodu.
  • Laskavý a láskyplný člověk, který pozorně poslouchá druhé. Tak popsala Bára Nesvadbová svého dnešního hosta, kterým je známý český kardiochirurg Jan Pirk. Spolu si povídali o lidském srdci v jeho mnoho doslovných i abstraktnějších podobách. Co dělá člověka člověkem? Jak se má člověk starat nejen o své srdce, ale i o svou duši? Jak k životu patří víno, a jak běh? A co pro sebe můžeme dělat každý den? Poslechněte si celou epizodu.
  • Když je to, co sledujete, rozhodnuto pevně, tak s tím nic nepohne. Jde o to, jak moc sílu té své cesty následujete. Slova, která byste možná od šampiona, bojovníka MMA nečekali. Hostem Báry Nesvadbové byl Jiří Procházka. „Když se chci dostat z bodu A do bodu B, tak jdu rovně a nezastavuji na milionu místech,“ říká. Mluvil i o absolutní upřímnosti sám k sobě jako podmínce úspěchu. Chtěl by se stát otcem? Knězem? Nebo třeba letět do vesmíru? Poslechněte si celou epizodu.
  • Žít naplněný život, udržet si vnitřní klid a najít smysl života. Jak na to? Bára Nesvadbová si s Cyrilem Höschlem chtěla povídat hlavně o pozitivních věcech, dnešní svět je však plný rizikových faktorů a nejistot, které dokážou zamotat hlavu nejen dospělým, ale především těm nejzranitelnějším z nás, tedy dětem. Chybí dnes lidem smysl života? Co se děje se slovem pravda? Co přispívá k pocitu beznaděje? A na co si dát pozor, aby nám „nezakrněla hlava“? Poslechněte si celou epizodu.
  • Dnešní díl Soirée je tak trochu speciální. Do křesla naproti Báře Nesvadbové se totiž posadil americký saxofonista Scott Hamilton, a tak živá konverzace o hudbě a všem kolem ní probíhala v anglickém jazyce. „Hrát jazz není jednoduché,“ říká Scott a vysvětluje, že muzikant často improvizuje. Tomu, kdo zrovna není sám dobře naladěn, to jde hůř. Naštěstí to prý ale funguje i naopak. Jak se pracuje s legendami americké populární hudby? Jak Scottovu tvorbu ovlivňují hudební kritici? Poslechněte si celou epizodu.
  • Muž mnoha talentů, tak trochu ze staré doby, ale zároveň feminista. Tak Bára Nesvadbová popsala svého dnešního hosta, ekonoma Tomáše Sedláčka. V co věří? Jak se dívá na svět okolo sebe? Jak vnímá dobro? Co je pro něj v životě podstatné? Co od sebe čeká? A co čeká od svých dětí? Poslechněte si celý díl.
  • Ve světě hudby patří Ivo Kahánek k absolutní špičce. Jeho oddanost a láska k oboru byla během rozhovoru s Bárou Nesvadbovou patrná z každé odpovědi. „To, co člověk nemůže vyjádřit slovy, anebo ‚nemůže‘, tak právě v tom je hudba úžasná, že může jít do těch úplně nejpřesnějších a nejskrytějších zákoutí a zároveň být absolutně upřímná,“ vysvětluje klavírni virtuos. Spolu s Bárou Nesvadbovou se dotkli zažitého mýtu, že aby si člověk mohl klasickou hudbu opravdu vychutnat, musí jí jakýmsi způsobem rozumět. „To je nejhlubší omyl,“ upozorňuje Kahánek a dává k dobru přirovnání svého britského kolegy, že takové uvažování je asi stejné, jako kdyby se člověk bál jít na procházku do lesa, protože není botanik. Co rozhoduje v přetěžké konkurenci o úspěchu klavíristy? Toužil někdy Ivo Kahánek psát vlastní skladby? Má hudba hranice? Jaká pevná pravidla má komunita klasické hudby? Nejen o tom je dnešní díl Soirée.
  • Tentokrát si Bára Nesvadbová do podcastu pozvala svou blízkou přítelkyni Jitku Čvančarovou. Ve velmi upřímném rozhovoru rozebíraly například to, zda Jitka Čvančarová opouští herectví. A pokud ano, proč? „Prošla jsem hlubokou frustrací,“ říká Čvančarová s poukazem na míru amaterismu, který podle ní v branži panuje. „Došla jsem k tomu, že herectvím jako takovým se dá těžko živit,“ dodala. Podle Čvančarové je herec, který živí rodinu, nucen uzavírat různé kompromisy. Obě dámy otevřely také velmi citlivé a složité téma doprovázení nejbližších na onen svět. „Člověk toho zvládne strašně moc,“ vzpomíná Jitka Čvančarová na dobu, kdy takto pečovala o vlastní maminku. Nejen o tom je dnešní díl podcastu Soirée.
  • „Spouštěčem utrpení je to, že na něčem lpíme. Nejsme schopni se srovnat s vlastní porážkou, s vlastní chybou,“ vyjmenovává host Báry Nesvadbové, elitní manažer Jan Mühlfeit. Podle něj je důležité, aby se člověk uměl srovnat s vlastní minulostí a poučil se z ní. Poukazuje také na problém nedostatečné seberealizace, tedy že většina lidí chce žít jiný život, než jaký skutečně žije. Mühlfeita před několika lety dohnalo obrovské pracovní vypětí až do psychiatrické léčebny. Jak na tuto zkušenost vzpomíná? Jak si má člověk hlídat své duševní zdraví? A proč je důležité sledovat, co baví děti? Nejen o tom je dnešní díl podcastu Soirée.
  • Jan Smigmator několikrát vyprodal pražskou Lucernu, ale teď se chystá na úplně jiné dobrodružství. Jaké pocity se v něm mísí před chystaným vystoupením ve slavné newyorské Carnegie Hall? A jak může swingový zpěvák pracovat s obecenstvem, zejména pak v těch případech, kdy návštěvníci z nějakého důvodu nejsou naladěni zrovna nejlépe? „Publikum je hvězdou večera,“ cituje Smigmator svou mentorku, 95letou americkou jazzovou legendu Marilyn Maye.

Sponzor pořadu