Vysoké napětí
Energetika právě prochází největší proměnou ve své historii. Hledáme způsoby, jak zajistit energii, která bude nejen čistá, ale zároveň i cenově dostupná a bezpečná. Jak toho dosáhnout? Odpověď zatím nemáme, ale jedno je jisté – bez energie se svět jednoduše zastaví.
V podcastu Vysoké napětí se Michal Půr spolu s byznysovými insidery, experty a vizionáři dívá pod povrch dění v klasické i moderní energetice i plynárenství. Zkoumáme, jaký potenciál a limity mají jaderná energie, fosilní paliva i obnovitelné zdroje. Může být zásadním zlomem akumulace energie? A jak efektivně dekarbonizovat nejen výrobu elektřiny, ale i teplárenství, dopravu a průmysl?
Neunikají nám ani širší souvislosti – věnujeme se dopadům evropských strategií jako Green Deal, Fit for 55 nebo Clean Industrial Deal, ale sledujeme i roli globální politiky, včetně návratu Donalda Trumpa na scénu a jeho možného vlivu na světovou energetickou rovnováhu.
Poslouchejte na podcastových platformách
Odebírejte novinky
Kdyby byl exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) na místě managementu ČEZ, pod financování nových jaderných bloků se nepodepíše, řekl v podcastu Vysoké napětí. ČEZ na to podle něho není kapitálově vybaven. Kdyby se vrátil do ministerského křesla, zrovna tak by se nedokázal podepsat pod definitivní ukončení těžby uhlí v situaci, kdy není jasná adekvátní náhrada. O plynu jako náhradě prý všichni akorát mluví. Připouští, že předchozí vláda hnutí ANO nenašla odvahu k zestátnění ČEZ, příležitost podle něho propásl i kabinet Petra Fialy. Téma restrukturalizace ČEZ nechal vyhnít a odpovědnost přehodil na příští vládu, řekl Havlíček, který byl hostem Michala Půra.
Podcast Vysoké napětí najdete i na podcastových platformách a YouTube kanále Datarun.
