Vysoké napětí
Energetika právě prochází největší proměnou ve své historii. Hledáme způsoby, jak zajistit energii, která bude nejen čistá, ale zároveň i cenově dostupná a bezpečná. Jak toho dosáhnout? Odpověď zatím nemáme, ale jedno je jisté – bez energie se svět jednoduše zastaví.
V podcastu Vysoké napětí se Michal Půr spolu s byznysovými insidery, experty a vizionáři dívá pod povrch dění v klasické i moderní energetice i plynárenství. Zkoumáme, jaký potenciál a limity mají jaderná energie, fosilní paliva i obnovitelné zdroje. Může být zásadním zlomem akumulace energie? A jak efektivně dekarbonizovat nejen výrobu elektřiny, ale i teplárenství, dopravu a průmysl?
Neunikají nám ani širší souvislosti – věnujeme se dopadům evropských strategií jako Green Deal, Fit for 55 nebo Clean Industrial Deal, ale sledujeme i roli globální politiky, včetně návratu Donalda Trumpa na scénu a jeho možného vlivu na světovou energetickou rovnováhu.
Poslouchejte na podcastových platformách
Odebírejte novinky
Riziko fyzického útoku na infrastrukturu ze strany Ruska dneska vnímáme jako největší ohrožení energetické bezpečnosti, říká v podcastu Vysoké napětí zvláštní zmocněnec Ministerstva zahraničních věcí Václav Bartuška. Celá myšlenka nahrazení fosilních paliv, hlavně ropy a zemního plynu, podle něho vychází z toho, že Evropa tyto suroviny v podstatě nemá. Zároveň se ale už teď Evropané ptají, zda to, co chceme udělat, pomáhá také někomu u nás v Evropě, a nejenom firmám kdesi mimo ni. „Poměrně úzká skupina lidí, kteří byli možná v něčem docela fanatičtí, si vysnila nějakou představu velmi striktního, velmi asketického údělu, který je pro většinu Evropanů naprosto nepřijatelný,“ říká. Václav Bartuška byl hostem Vladimíra Piskáčka a Michala Půra.
