Vysoké napětí
Energetika právě prochází největší proměnou ve své historii. Hledáme způsoby, jak zajistit energii, která bude nejen čistá, ale zároveň i cenově dostupná a bezpečná. Jak toho dosáhnout? Odpověď zatím nemáme, ale jedno je jisté – bez energie se svět jednoduše zastaví.
V podcastu Vysoké napětí se Michal Půr spolu s byznysovými insidery, experty a vizionáři dívá pod povrch dění v klasické i moderní energetice i plynárenství. Zkoumáme, jaký potenciál a limity mají jaderná energie, fosilní paliva i obnovitelné zdroje. Může být zásadním zlomem akumulace energie? A jak efektivně dekarbonizovat nejen výrobu elektřiny, ale i teplárenství, dopravu a průmysl?
Neunikají nám ani širší souvislosti – věnujeme se dopadům evropských strategií jako Green Deal, Fit for 55 nebo Clean Industrial Deal, ale sledujeme i roli globální politiky, včetně návratu Donalda Trumpa na scénu a jeho možného vlivu na světovou energetickou rovnováhu.
Poslouchejte na podcastových platformách
Odebírejte novinky
13. listopadu 2023
Česko zatím vyrobí víc elektřiny, než kolik spotřebuje. Doba, kdy se to otočí, se ale s dekarbonizací rychle blíží. Podle průzkumu, který jsme u čtenářů, posluchačů a diváků Datarunu udělali, výrazná většina lidí chce, abychom byli soběstační i v budoucnu. Energetický expert a místopředseda ČEPS Svatopluk Vnouček však tvrdí, že to není potřeba. Z jeho pohledu by závislost Česka na dovozu elektřiny nemusela být až tak velký problém.
„Na propojeném trhu soběstačnost není klíčová otázka. Já bych si vůbec cíl soběstačnosti nekladl. Důležité je mít pokrytá rizika provozu soustavy. Může být efektivní dovážet v okamžicích, kdy cena v zahraničí je nízká. Klást si cíl být soběstační ve výrobě nemusí být ekonomicky správné,” tvrdí Vnouček.